خانه / مقالات مشاوره ای / با انگیزه و انرژی پیش بروید
آزمون آنلاین همراه کنکور
هدف و موقیت در کنکور
داشتن هدف

با انگیزه و انرژی پیش بروید

روند مطالعه و آمادگی برای کنکور، روندی طولانی و برای برخی، خسته‌کننده  است. برخی از داوطلبان، بعد از مدتی که از مطالعه و درس خواندن برای کنکور می‌گذرد، به دلیل همین خستگی یا پایین آمدن و از بین رفتن انگیزه، دست از مطالعه می‌کشند یا ساعات مطالعه و نحوه‌ی درس خواندن آن‌ها افت کیفیت و کمیت پیدا می‌کند. برای یک مطالعه‌ی خوب و ثمربخش، داشتن انگیزه رسیدن به هدف و اعتمادبه‌نفس ، بسیار لازم و ضروری است؛ بنابراین نکات زیر را در نظر بگیرید:

داشتن انگیزه و انرژی یکی از مهم ترین ارکان موفقیت شما در دوران تحصیلی شماست

ایمان به رسیدن به هدف

  • یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین کارها برای حفظ انرژی و انگیزه، این است که خدا را در نظر داشته و به قدرت لایزال او در همه‌‌ی‌ امور ایمان داشته باشیم؛ یعنی ایمان داشته باشیم که خدا، بهترین و زیباترین سرنوشت را برای ما رقم خواهد زد؛ پس با خود بگویید: «من تلاش خواهم کرد و در حدی که توانم اجازه می‌دهد، درس خواهم خواند؛ اما آینده‌ی خود را به خدا واگذار می‌کنم و ایمان دارم که خدا به من کمک خواهد کرد و بهترین‌ها را برایم مقدر خواهد کرد.»

رسیدن به هدف و موفقیت

حرف های پوچ اطرافیان

  • برخی از داوطلبان وقتی برای کنکور آماده می‌شوند، خود را با دیگران مقایسه می‌کنند. فکر کردن به این‌که فلان دوست یا آن هم‌کلاسی یا فرزند همسایه چه‌قدر مطالعه کرده است، چه‌طور تست می‌زند، در فلان درس‌ها قوی است و… فقط باعث می‌شود بخشی از انرژی و انگیزه‌ی شما از بین برود. همه می‌توانند موفق شوند، به شرط آن‌که با انگیزه پیش بروند و با انگیزه بمانند. برای انجام این کار، ذهنتان را از این‌که چه مقدار درس خوانده‌اید و در چه سطحی هستید، خالی کنید و فقط به برنامه‌ی خودتان فکر کنید و با امید پیش بروید. یکی از مشکلات بزرگ کنکوری ها ، حرف هایی هستش که اطرافیانشون مثل دوستان یا خانوادشون میزنن که فلانی انقدر درس خونده ، فلانی این کار رو کرده. بازده آدما باهم خیلی فرق داره. ممکنه یک ساعت مطالعه باکیفیت یه نفر از ۵ ساعت مطالعه عادی یه نفر دیگه خیلی مفیدتر و بهتر باشه. با انگیزه و باکیفیت مطالعه کنین و به حرف ها و جو های اطرافیانتون اصلا توجه نکنین.

حتما بخوانید  دانلود فایل صوتی معنی لغات زبان انگلیسی کنکور - قسمت هفتم
هدف و موفقیت تحصیلی
رسیدن به هدف

داشتن هدف بزرگ و متعالی

  • داشتن هدف بزرگ و متعالی، یکی از بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین راهکارهای بالا بردن انگیزه است. برای کنکور خود، هدف‌سازی کنید و خود را در شرایطی که دوست دارید، تصور کنید. برای خود، اهداف متعالی بسازید و هر روز به آن فکر کنید. داشتن هدف از شرکت در کنکور و فکر کردن به آن، به شما کمک می‌کند که هر روز با انرژی و انگیزه درس بخوانید. هر روز به رسیدن به هدفتون فکر کنین. تصور کنین که به هدفتون رسیدین و چقدر خوشحالین. تلاش رسیدن به هدف یکی از بزرگ ترین انگیزه های یه کنکوری هستش. برای رسیدن به هدفتون بجنگین و جلو برین.

هدف و موقیت در کنکور
داشتن هدف

جنگیدن با موانع پیش رو

  • برخی از داوطلبان، با پیش آمدن کمی سختی در دوره‌ی آمادگی برای کنکور، بلافاصله انرژی و انگیزه‌ی خود را از دست می‌دهند و ناامید می‌شوند؛ مثلاً وقتی با مبحث سختی مواجه می‌شوند و از پس خواندن آن برنمی‌آیند یا این‌که چندین تست را اشتباه می‌زنند یا در آزمون‌های آزمایشی، رتبه‌ی خوبی را کسب نمی‌کنند، بلافاصله ناامید شده و دست از کار و تلاش برمی‌دارند. به یاد داشته باشید که هیچ کاری به‌راحتی به پایان نمی‌رسد و هیچ هدفی به‌آسانی محقق نمی‌شود و برای انجام هر کاری باید زحمت کشید و تلاش کرد. مطمئن باشید که اگر بیشتر تلاش کنین و باقدرت بیشتری برین جلو حتما موفق میشین و سدهای جلوی راهتون رو از سر راهتون برمیدارین.

حتما بخوانید  مقاله پیک سنجش درمورد مثبت اندیشی و آرامش
موفقیت در کنکور
جنگیدن با موانع

داشتن هدف ها و برنامه ریزی های کوچک

  • هدف های کوچیک کوچیک داشته باشین و با رسیدن به هرکدوم به خودتون جایزه بدین. با تمرکز روی نخستین بخش کار‌، فعالیت خود را آغاز کنید. وقتی این بخش تمام شد، بخش بعدی را آغاز کنید. موفقیت‌های کوچکی که در انجام بخش‌های نخستین به ‌دست می‌آورید، انگیزه‌ی شما را افزایش می‌دهد و از تمرکز روی کل کار، که ممکن است سبب دلسردی شما شود، جلوگیری می‌کند. اگر این روش را دنبال کنید، خود شما هم از نتیجه‌ای که می‌گیرید، شگفت‌زده خواهید شد. مثلا برای خودتون تعیین کنین که اگه در آزمون آزمایشی پیش رو ترازم بالاتر از فلان مقدار شد تماشای فلان فیلم سینمایی جایزم هستش و اگر ترازم پایین تر از اون حد شد حق ندارم که اون فیلم رو تماشا کنم.

موفق شدن در کنکور
رسیدن به هدف

داشتن استراحت و تفریح در دوران کنکور

  • برخی از داوطلبان فکر می‌کنند کنکور، یعنی صرفاً مطالعه و در طی این دوره نباید هیچ کار دیگری انجام داد؛ اما باید به خاطر داشت که مطالعه و درس خواندن، اگر استراحتی در کنار آن نباشد، سطح یادگیری را پایین می‌آورد.حتما باید بعد از هر تایم مطالعاتی استراحت کنین و ذهنتون رو کاملا از درس پاک کنین. جمعه ها تفریح خیلی کوچیکی داشته باشین و بیشتر آماده شین برای هفته آینده. این استراحت ها باعث میشه که انرژی و قدرت بیشتری برای درس خوندن در ادامه راه داشته باشین.

حتما بخوانید  بودجه بندی کنکور سراسری ریاضی در ۶ سال اخیر
پیروز در کنکور
پیروز در نبرد بزرگ کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code