خانه / مقالات مشاوره ای / نکاتی در مورد ویژگی های مطالعه مناسب
آزمون آنلاین همراه کنکور

نکاتی در مورد ویژگی های مطالعه مناسب

برای شما مطلبی آماده کردیم که تو اون نکاتی درمورد ویژگی های مطالعه مناسب مطرح شده و دونستن این نکات کمک خیلی زیادی به شما برای مطالعه هدفدار و مفیدتر میکنه.پس این مطلب رو خوب مطالعه کنین و تک تک نکاتش رو با دقت مطالعه کنید.برای مشاهده مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

نکاتی در مورد ویژگی های مطالعه مناسب

مطالعه یعنی خواندن کتاب یا نوشته ما را به بخشی از هدف خود در تأمین نیازمان می‌رساند. دانش آموزان برای بهبود و افزایش توان یادگیری باید اصولی را قبل از مطالعه، هنگام مطالعه و بعد از مطالعه به دقت رعایت کنند. در این جا به بررسی این اصول می‌پردازیم .

مطالعه مناسب

اصول قبل از مطالعه

تعیین دقیق هدف : انگیزه و هدف یکی از مهمترین عوامل یادگیری است که روند آن را آسان و سریع می کند. بنابراین باید قبل از مطالعه هدف خود را به روشنی مطرح کنید. به طور مثال انتظار دارید چه میزان خبر و اطلاعات از مطلبی را که می خوانید به دست آورید شما باید در انتخاب هدف مطالعه، به نکته های اصلی و مهم دقت کنید و مطالب کلیدی را برگزینید .

حتما بخوانید  دانلود آزمون های آنلاین زیست تخته سیاه-مرحله هفتم

تعیین مدت زمان مطالعه و مقدار مطالعه کتاب : باید تعیین کنیم می‌خواهیم چه مدت این کتاب را بخوانیم و سپس تصمیم بگیریم چه مقدار کتاب را در چه مدت زمان بخوانیم و اگر زمان و مقدار مطالعه مشخص شود، دقت هنگام خواندن افزایش می‌یابد. ضمن آن که تعیین زمان و مقدار مطالعه نگرانی و دلهره و بیم خواننده را می‌کاهد و آرامش می‌دهد .

اجتناب از پرخوری : هنگام مطالعه غذای سنگین و زیاد نخورید، چرا که وقتی شکم پر باشد به خواب و استراحت تمایل پیدا می‌کنید لذا یادگیری دچار مشکل می‌شود .

مطالعه مناسب

اصول هنگام مطالعه

مطالعه‌ی فعالانه : دانش آموز باید هدفدار مطالعه کند. در واقع برای به نتیجه رسیدن و بهره بردن باید مطالعه فعالانه انجام گیرد. می توان با گزینش نکته های مهم، علامت گذاری، حاشیه نویسی، خلاصه نویسی و حل تمرین به این امر کمک کرد .

جدیت در مطالعه : زمانی را که معین کرده اید تا خواندن را شروع کنید، بیهوده وسواس به خرج ندهید و بهانه تراشی نکنید. کارهای عقب مانده را هنگام مطالعه انجام ندهید . حین مطالعه از تلویزیون و رادیو و صحبت کردن دوری کنید .

حتما بخوانید  دانلود فایل صوتی معنی لغات زبان انگلیسی کنکور - قسمت هفدهم

حفظ آرامش در هنگام خواندن : در زمان مطالعه از هیجان زدگی اجتناب کنید. مهمترین مسئله حفظ آرامش در زمان مطالعه است. زیرا نگرانی و هیجان زدگی ذهن شما را آشفته می کند و مانع ایجاد تمرکز ذهنی می شود و فرد از فهم مطالب باز می‌ماند .

ترک افکار منفی : هنگام مطالعه نباید با افکار منفی و گسترش دامنه آن، ذهن خود را مشغول و مضطرب کنید. هیچ گاه با خود این جملات را تکرار نکنید «من در امتحان و آزمون موفق نمی‌شوم ».

تمرکز حواس : برای استفاده از خواندن باید روی موضوع مورد نظر توجه داشته باشید و به اصطلاح حواستان را متمرکز کنید تا موضوع بحث و نکته های اصلی و فرعی، نظرات و استدلال ها را درک کنید .

استراحت : بعد از مطالعه به اندازه معین لازم است ۲۰ تا ۳۰ دقیقه استراحت کنیم .

مطالعه مناسب

اصول بعد از مطالعه

سازماندهی آموخته‌ها : در طول مطالعه نکته ها، یادداشت هاو علامت گذاری‌ها را یک بار بررسی کنید.

مرور : مرور به معنای دوباره خواندن تمام نکته هایی است که در ظرف هفته درباره آن مطالعه کرده ایم، به طور خلاصه مرور چند فایده دارد :

  • مرور موجب درک بهتر درس ها می‌شود .
  • مرور موجب می شود درس ها و آموخته ها دیرتر فراموش شود .
  • مرور هفتگی شما را همیشه برای هرگونه آزمایش و امتحان آماده نگه می‌دارد .
  • طرح سؤال: پس از خواندن مطالب سؤال های زیر را از خود بپرسید و به آنها پاسخ دهید .
  • نویسنده می‌خواهد چه چیزی را اثبات کند و چگونه استدلال می‌کند؟
حتما بخوانید  دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 96 + رشته انسانی اضافه شد

موفق باشید!

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code