خانه / مقالات مشاوره ای / نکاتی در مورد ویژگی های مطالعه مناسب
ویژگی های مطالعه مناسب

نکاتی در مورد ویژگی های مطالعه مناسب

برای شما مطلبی آماده کردیم که تو اون نکاتی درمورد ویژگی های مطالعه مناسب مطرح شده و دونستن این نکات کمک خیلی زیادی به شما برای مطالعه هدفدار و مفیدتر میکنه.پس این مطلب رو خوب مطالعه کنین و تک تک نکاتش رو با دقت مطالعه کنید.برای مشاهده مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.

نکاتی در مورد ویژگی های مطالعه مناسب

مطالعه يعنی خواندن كتاب يا نوشته ما را به بخشی از هدف خود در تأمين نيازمان می‌رساند. دانش آموزان برای بهبود و افزايش توان يادگيری بايد اصولی را قبل از مطالعه، هنگام مطالعه و بعد از مطالعه به دقت رعايت كنند. در اين جا به بررسی اين اصول می‌پردازيم .

مطالعه مناسب

اصول قبل از مطالعه

تعيين دقيق هدف : انگيزه و هدف يكی از مهمترين عوامل يادگيری است كه روند آن را آسان و سريع می كند. بنابراين بايد قبل از مطالعه هدف خود را به روشنی مطرح كنيد. به طور مثال انتظار داريد چه ميزان خبر و اطلاعات از مطلبی را كه می خوانيد به دست آوريد شما بايد در انتخاب هدف مطالعه، به نكته های اصلی و مهم دقت كنيد و مطالب كليدی را برگزينيد .

حتما بخوانید  آنالیز عربی در کنکور

تعيين مدت زمان مطالعه و مقدار مطالعه كتاب : بايد تعيين كنيم می‌خواهيم چه مدت اين كتاب را بخوانيم و سپس تصميم بگيريم چه مقدار كتاب را در چه مدت زمان بخوانيم و اگر زمان و مقدار مطالعه مشخص شود، دقت هنگام خواندن افزايش می‌يابد. ضمن آن كه تعيين زمان و مقدار مطالعه نگرانی و دلهره و بيم خواننده را می‌كاهد و آرامش می‌دهد .

اجتناب از پرخوری : هنگام مطالعه غذای سنگين و زياد نخوريد، چرا كه وقتی شكم پر باشد به خواب و استراحت تمايل پيدا می‌كنيد لذا يادگيری دچار مشكل می‌شود .

مطالعه مناسب

اصول هنگام مطالعه

مطالعه‌ی فعالانه : دانش آموز بايد هدفدار مطالعه كند. در واقع برای به نتيجه رسيدن و بهره بردن بايد مطالعه فعالانه انجام گيرد. می توان با گزينش نكته های مهم، علامت گذاری، حاشيه نويسی، خلاصه نويسی و حل تمرين به اين امر كمك كرد .

جديت در مطالعه : زمانی را كه معين كرده ايد تا خواندن را شروع كنيد، بيهوده وسواس به خرج ندهيد و بهانه تراشی نكنيد. كارهای عقب مانده را هنگام مطالعه انجام ندهيد . حين مطالعه از تلويزيون و راديو و صحبت كردن دوری كنيد .

حتما بخوانید  دانلود آزمون های آنلاین زیست تخته سیاه-مرحله دوم

حفظ آرامش در هنگام خواندن : در زمان مطالعه از هيجان زدگي اجتناب كنيد. مهمترين مسئله حفظ آرامش در زمان مطالعه است. زيرا نگرانی و هيجان زدگی ذهن شما را آشفته می كند و مانع ايجاد تمركز ذهنی می شود و فرد از فهم مطالب باز می‌ماند .

ترك افكار منفی : هنگام مطالعه نبايد با افكار منفی و گسترش دامنه آن، ذهن خود را مشغول و مضطرب كنيد. هيچ گاه با خود اين جملات را تكرار نكنيد «من در امتحان و آزمون موفق نمی‌شوم ».

تمركز حواس : برای استفاده از خواندن بايد روی موضوع مورد نظر توجه داشته باشيد و به اصطلاح حواستان را متمركز كنيد تا موضوع بحث و نكته های اصلی و فرعی، نظرات و استدلال ها را درك كنيد .

استراحت : بعد از مطالعه به اندازه معين لازم است ۲۰ تا ۳۰ دقيقه استراحت كنيم .

مطالعه مناسب

اصول بعد از مطالعه

سازماندهی آموخته‌ها : در طول مطالعه نكته ها، يادداشت هاو علامت گذاری‌ها را يك بار بررسی کنید.

مرور : مرور به معنای دوباره خواندن تمام نكته هايی است كه در ظرف هفته درباره آن مطالعه كرده ايم، به طور خلاصه مرور چند فايده دارد :

  • مرور موجب درك بهتر درس ها می‌شود .
  • مرور موجب می شود درس ها و آموخته ها ديرتر فراموش شود .
  • مرور هفتگی شما را هميشه برای هرگونه آزمايش و امتحان آماده نگه می‌دارد .
  • طرح سؤال: پس از خواندن مطالب سؤال های زير را از خود بپرسيد و به آنها پاسخ دهيد .
  • نويسنده می‌خواهد چه چيزی را اثبات كند و چگونه استدلال می‌كند؟
حتما بخوانید  آموزش تست زنی (قسمت اول)

موفق باشید!

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code